EuroMaint Industry utvecklar AGV-prototyp med nytt styrsystem till Volvo Cars

17 december 2010 KATEGORI: EuroMaint Industry, Pressmeddelande

För att skapa flexibilitet och möjlighet till anpassning i produktionsflödet har EuroMaint Industry fått i uppdrag att ta fram en AGV-prototyp med ett nytt styrsystem för slutmonteringen av motorerna.

Volvo Cars fabrik i Skövde producerar i snitt 350 000 personvagnsmotorer per år till bland annat Volvo och Ford. 

- Vi har tidigare levererat fixturerna till Volvo Cars befintliga AGV-system. Nu arbetar vi gemensamt i ett moderniseringsprojekt där vi i AGV:n byter ut det överliggande styrsystemet från slingor i golvet till ett system styrt via radio, säger Patrik Sahlberg, affärsområdeschef på EuroMaint Industry.

- Genom att använda standardiserade och öppna system skapar vi flexibilitet i produktionen samtidigt som vi sänker våra underhållskostnader betydligt. EuroMaint Industry kan våra system och processer och känns därför som en naturlig samarbetspartner i detta projekt, säger Jens Lindqvist, projektledare på Volvo Cars i Skövde.

Prototypen, som ska levereras i mitten av februari, utvecklas hos EuroMaint Industry i Skövde.

* Ett AGV-system (Automated Guided Vehicle) är ett transportsystem som används i tillverkningsindustrin. Den består av förarlösa truckar som transporterar material mellan ett antal monteringsstationer. Ett styrsystem kommunicerar med AGV:n som ställer in höjd, vinkel och rotation enligt operatörens önskemål för respektive moment. 

För mer information, kontakta:
Nicklas Falk, VD EuroMaint Industry AB tel: 0500-91 73 00 eller e-post: This is an email address